Zrównoważona moda - czy odpowiedzialność środowiskowa biznesu może być opłacalna i naprawdę eko?

Zrównoważona moda
Przejdź do sklepu

Jako że jesteśmy producentem ubrań, w poniższym artykule chcemy odpowiedzieć na pytania: czy można produkować odzież zgodnie z zasadami zrównoważonej mody, czy możemy produkować, dbając jednocześnie o środowisko naturalne, czy możemy sprawić, by więcej ubrań było poddawanych recyclingowi, czy wszystkie te działania będą opłacalne i jak skorzystają na nich ludzie?

Spis treści:
Produkcja ubrań a środowisko naturalne
Etyczna produkcja
Drugie życie dla ubrań
Obieg zamknięty
Korzyści zrównoważonego rozwoju
Ekologiczna akcja Perso

Produkcja ubrań a środowisko naturalne i zasady zrównoważonej mody

Od wielu lat jesteśmy producentami odzieży i w codziennej pracy staramy się doskonalić nasze damskie kurtki zimowe, kurtki i płaszcze jesienne, sukienki i wszystko, co wyjdzie spod naszej ręki. Mamy jednocześnie świadomość, że nie możemy tylko i wyłącznie skupiać się na doskonaleniu naszych wyrobów, ale prowadząc biznes, ponosimy odpowiedzialność również za społeczność, w której funkcjonujemy, środowisko naturalne i zasoby, którymi dysponujemy. W artykule skupimy się na środowisku naturalnym i tym, co możemy dla niego zrobić w dostępnej dla nas skali.

Za emisję 8-10% gazów cieplarnianych odpowiada branża odzieżowa, a tylko 1% ubrań poddawanych jest recyklingowi. Ponadto przemysł modowy zużywa podczas produkcji znaczące ilości różnych zasobów naturalnych, w tym wody, której zasoby zmniejszają się z roku na rok.

Dlatego od pewnego czasu, obserwując zmiany klimatyczne, które negatywnie dotykają każdego z nas, zaczęliśmy zastanawiać się, w jaki sposób, uwzględniając przyjemność tworzenia nowych kolekcji ubrań, możemy wziąć odpowiedzialność za środowisko naturalne, na które wpływamy podczas produkcji? Czy to się opłaca i czy w naszej skali cokolwiek dobrego możemy osiągnąć?

Na szczęście odpowiedź brzmi: tak, możemy!

Etyczna produkcja

Możemy produkować nasze kurtki puchowe, płaszcze jesienne, kurtki wiosenne i wiele innych ubrań zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, rozsądnie gospodarując dostępnymi zasobami, by zaspokajały potrzeby obecnego i następnych pokoleń. Aby hasło „human wear for human being” nabierało nowego, pełnego znaczenia.

Od bardzo długiego czasu w produkcji naszej odzieży współpracujemy tylko z firmami, które legitymują się i działają zgodnie z normami i certyfikatami dbałości o środowisko, zasoby ludzkie czy etycznego zarządzania.

Drugi życie dla wyprodukowanych ubrań i recykling – zrównoważona moda każdemu się opłaca

Z wspomnianych powyżej 8-10% gazów cieplarnianych produkowanych przez przemysł odzieżowy aż ok. 21% to pochodna zachowań konsumentów, dlatego musimy wspólnie starać się je zmieniać, promując postawy zrównoważonej mody.

Jak? Musimy zwiększać wrażliwość środowiskową każdego z nas i zmieniać zachowania, do których przywykliśmy, co nie jest trudne i można osiągnąć choćby poprzez drobne zmiany podczas procesu prania odzieży, czyli zmniejszenie ilości stosowanych detergentów, niższą temperaturę procesu pralniczego czy przestrzeganie zasady uruchamiania pełnej pralki.

Zwiększenie wrażliwości środowiskowej nie byłoby pełne, gdybyśmy nie pamiętali i nie starali się rozsądnie gospodarować dostępnymi zasobami i nie zużywali ich w nadmiarze, by zaspokoiły potrzeby obecnego i następnych pokoleń. Jak należy to zrobić?

Kobieta wybierająca ubrania

Obieg zamknięty ubrań

Należy wydłużyć cykl życia produktu poprzez odpowiednią pielęgnację posiadanych ubrań oraz ich dłuższe używanie, zamiast podążania za błyskawicznie zmieniającą się modą.

Ponadto możemy stworzyć obieg zamknięty dla wyprodukowanych już ubrań poprzez nadanie drugiego życia używanej, niepotrzebnej nam już odzieży i przekazanie jej osobom potrzebującym, a dopiero rzeczywiście nienadającą się do dalszego użytkowania odzież poddać utylizacji i recyklingowi, by odzyskać z niej surowce, z których została wyprodukowana i użyć je do stworzenia nowych ubrań lub innych towarów. Na przykład wszystkie nasze opakowania, w których wysyłamy towar do klientów, wytworzone zostały z surowców wtórnych, by nie tylko odzież, ale i jej opakowania mogły być poddane recyklingowi.

Jakie korzyści przynosi zrównoważona moda?

Wszystkie działania podejmowane z myślą o zrównoważonej modzie i ochronie środowiska są w oczywisty sposób korzystne dla każdego z nas i całej gospodarki. Trudniej jednak sprawić, aby korzyści te były namacalne i mierzalne od razu, aby można było je poczuć na własnej skórze albo we własnej kieszeni, ponieważ dbałość o zrównoważony rozwój i środowisko naturalne to długoterminowa inwestycja w przyszłość.

Dlatego, chcąc dać dobry przykład i przyczynić się do dbałości o naszą przyszłość, stworzyliśmy naszą eko-akcję, która pozwoli każdemu poczuć natychmiast, że odpowiedzialność środowiskowa jest opłacalna i może być odczuwalna natychmiast. Co więcej, możemy w ten sposób jednocześnie pomagać potrzebującym. A jak? Czytajcie poniżej!

Ekologiczna akcja Perso

Chcemy stworzyć obieg zamknięty dla naszej odzieży, stąd pomysł na naszą akcję ekologiczną z korzyścią dla środowiska, dla Was i dla wielu potrzebujących. Na czym polega nasza inicjatywa? Oczywiście na współdziałaniu - naszym i naszych Klientów, bo razem możemy osiągnąć dużo więcej.

Każda używana sztuka odzieży Perso, która zostanie odesłana do naszej firmy, zostanie dokładnie sprawdzona i jeśli będzie nadawała się do dalszego użytku, zostanie poddana na nasz koszt profesjonalnemu czyszczeniu, by dać jej drugie życie. Po oczyszczeniu zostanie bezpłatnie przekazana fundacji, z którą współpracujemy na rzecz osób potrzebujących.

Jeśli natomiast stopień zużycia odzieży będzie zbyt duży, by nadawała się ona do ponownego użycia, ubranie zostanie przekazane wyspecjalizowanej firmie w celu profesjonalnej utylizacji, aby nie zaśmiecało ono środowiska, a surowce wtórne uzyskane w procesie utylizacji służyły jeszcze do kolejnych celów.

By zachęcić Państwa do współdziałania z nami w ochronie środowiska i procesie zrównoważonego rozwoju, każda osoba, która odeśle do nas używaną odzież Perso, otrzyma jednorazowy kupon na bezwarunkowy rabat w wysokości 15% na dowolne zakupy w naszym sklepie. Rabat łączy się również z innymi zniżkami obowiązującymi w danej chwili. Organizacja przesyłki odzieży spoczywa po stronie klienta. Paczkę należy wysłać na adres: Pola Karolińskie 4, 02-401 Warszawa.

Nasze działania mogą wydawać się niewiele znaczące wobec zachodzących zjawisk na Ziemi, ale uwierzcie - razem możemy więcej, dlatego przyłączcie się i zróbmy wspólnie ten krok w dobrym kierunku. „To mały krok dla człowieka, a wielki dla ludzkości” - zróbmy go razem!